Co Je Štítná Žláza

Štítná žláza je endokrinní orgán tvořený dvěma laloky vejčitého tvaru, které jsou spojeny tzv. isthmem (můstkem). Nachází se v podkoží na přední straně krku pod štítnou chrupavkou a po obou stranách průdušnice.

více »

Co Jsou Hormony A Jak Účinkují

Slovo hormon pochází z řeckého ὁρμή, v překladu „podnět, impuls“. Hormon je v podstatě posel informací mezi jednotlivými součástmi organismu. Je to chemická látka uvolněná specializovanými buňkami s cílem ovlivnit funkci buněk v jiných částech těla. Významným znakem hormonů je to, že stačí jen velmi malé množství hormonu k předání informace a vyvolání změny v organismu. Hormony tvoří všechny mnohobuněčné organismy, tedy jak živočichové, tak i rostliny. U živočichů hormony řídí téměř všechny pochody v těle. U rostlin účinky hormonů ještě nejsou natolik prozkoumány; ví se ale, že řídí např. směr růstu rostliny

více »

Karcinomy Štítné Žlázy

Karcinom štítné žlázy je zhoubný nádor. Vzniká tak, že se některé buňky ve štítné žláze začnou nekontrolovaně množit a vytvoří uzel, který roste. Ve velké většině případů se nádor zachytí dříve, než začal metastazovat. Ve srovnání s jinými zhoubnými nádory rostou karcinomy štítné žlázy velmi pomalu a dají se dobře léčit.

více »

Snížená Činnost Štítné Žlázy - Hypotyreóza

Po zavedení jodace jedlé soli je u nás v současné době nejčastější příčinou hypotyreózy autoimunitní zánět štítné žlázy – chronická lymfocytární tyreoiditida. V České republice je výskyt hypotyreózy na podkladě chronické lymfocytární tyreoiditidy odhadován okolo 5%. Toto onemocnění je způsobeno poškozením štítné žlázy složkami vlastního imunitního systému – především lymfocyty (bílými krvinkami), vzácně i protilátkami.

více »

Zvýšená Činnost Štítné Žlázy – Tyreotoxikóza (Hypertyreóza)

Nadbytek hormonů štítné žlázy v důsledku její zvýšené činnosti označujeme jako tyreotoxikózu nebo hypertyreózu. Výskyt všech forem tohoto onemocnění je odhadován okolo 2% u žen a 0,2% u mužů. Existují 3 základní příčiny tyreotoxikózy...

více »

Vyšetřovací Postupy Při Onemocnění Štítné Žlázy

Ačkoli medicína 21. století má k dispozici řadu moderních vyšetřovacích postupů, základem diagnostiky onemocnění štítné žlázy zůstává rozhovor s nemocným (odebrání anamnézy) a jeho tělesné vyšetření.

více »

Uzly Ve Štítné Žláze

Uzly ve štítné žláze jsou častým nálezem a vyskytují se až u 30-40 % žen nad 50 let. Naprostá většina z nich (90-95 %) je nezhoubné povahy. Důvod jejich vzniku může být různý. V minulosti byl nejčastější příčinou nedostatečný přísun jódu v potravě - jodový deficit (o jódu čtěte v odkaze „Co je to štítná žláza a jak funguje").

více »

Záznamy Vysílání Pořadu České Televize Sama Doma - Téma Štítná Žláza

Pořad Sama doma televizního programu ČT1 je koncipován tak, že je v něm představeno vždy několik hostů. Hlavním hostem bývá lékař - odborník, který ze začátku pořadu hovoří s moderátorkami o daném tématu. Následuje asi 40 minut dalších zajímavostí a na konci pořadu odborník odpovídá na dotazy diváků. Celkově pořad trvá hodinu.

více »

Redukce Nadváhy Je Práce Na Celý Život

Každý dospělý člověk se alespoň jednou v životě dostane do situace, kdy se snaží zhubnout pár kil. V této fázi ještě není důvod vyhledávat odborníka na komplexní léčbu nadváhy – obezitologa. Pozor bychom si však měli dát v případě, kdy náš Body mass index (BMI) překročí hodnotu 25 (nadváha) nebo 30 (obezita) a tento stav trvá delší dobu. Jestliže nadváhu či obezitu doprovází ještě další onemocnění, s návštěvou odborníka bychom neměli váhat ani minutu. Jak probíhá taková obezitologická prohlídka, jsme se zeptali MUDr. Radky Jedličkové z obezitologické a endokrinologické ordinace ENDOCARE.

více »

Ambulantní Léčba Radiojódem - Postup A Bezpečnost

Aplikace radioaktivního jódu u nemocí štítné žlázy se klinicky používá od 50 let minulého století (první aplikace radiojodu byla v roce 1942) a její bezpečnost je ověřena na desítkách tisíc pacientů na celém světě.

více »